Ugrás a tartalomhoz
József Attila Színház Jubileumi előadás és irodalmi szalon
Jubileumi előadás és irodalmi szalon

Jubileumi előadás és irodalmi szalon

2025-02-21 14:00 Fizetős program

Összefoglaló

Az egész éves programsorozat második alkalma február 21-én, Márai Sándor halálának évfordulóján lesz. Mindazok, akik aznapra jegyet váltanak A gyertyák csonkig égnek című előadásra, ténylegesen három izgalmas irodalmi élményben részesülhetnek!

Leírás

2025-ben amellett, hogy Színházunk névadója, József Attila születésének 120. évfordulóját ünnepeljük, a XX. századi prózairodalom jelesének, Márai Sándornak is kerek évfordulója van: 125 éve született. Munkásságát a repertoárunkban két előadással idézzük meg: ő a Kaland és A gyertyák csonkig égnek szerzője.

A két kivételes életmű tiszteletére meghirdetett emlékév kapcsán az évadban több alkalommal is örömmel adunk otthont a Juhász Anna Príma-díjas irodalmár nevével fémjelzett Irodalmi Szalon tematikus beszélgetéseinek.

Az egész éves programsorozat második alkalma február 21-én, Márai Sándor halálának évfordulóján lesz. Mindazok, akik aznapra jegyet váltanak A gyertyák csonkig égnek című előadásra, ténylegesen három izgalmas irodalmi élményben részesülhetnek!

  1. február 21.

14:00    Irodalmi Szalon: Márai Sándor, az ismeretlen ismerős

            Juhász Anna irodalmár, Mészáros Tibor irodalomtörténész

15:00    Márai Sándor: A gyertyák csonkig égnek – egy elképzelt találkozás két részben

16:45    Közönségtalálkozó az előadás főszereplőivel, Lux Ádámmal és Nemcsák Károllyal

 

Jegyvásárlás: https://jozsefattilaszinhaz.hu/eloadas/a-gyertyak-csonkig-egnek/

Irodalmi Szalon / Márai Sándor, az ismeretlen ismerős

Ki volt Márai Sándor, a XX. századi magyar irodalom egyik legjelentékenyebb alkotója, aki idén épp 125 éve született?

Márai Sándort (1900-1989) Kassán született író, újságíró életútja Szlovákiából Budapesten át 1948-tól az emigrációban Olaszországig, Párizsig és Amerikáig vezetett, s már a ’30-as években korának legismertebb és legelismertebb írói közé tartozott. Első verseskötetét Kosztolányi méltatta, mestere Krúdy Gyula volt. Munkáiban a klasszikus polgári eszményeket helyezte előtérbe, emellett a szerelem, a vívódás, a következmények és a szembenézések szerzője is ő.

A február 21-i Irodalmi Szalon során nagyítóval vizsgáljuk meg A gyertyák csonkig égnek 1942-ben megjelent regény szerzőjét, mely kötet egyszerre állít posztot a vágyaknak, a barátságnak, mindezt az emberi kapcsolatok sokszínű útvesztőjében. “Minden nagy szenvedély reménytelen, máskülönben nem szenvedély, hanem alku, okos egyezség, langyos érdekek cserebéje.” – írja Márai Sándor. Vendégünk Mészáros Tibor irodalomtörténész, bibliográfus, irodalmi muzeológus, a Márai-életmű kutatója-gondozója, a Márai-bibliográfia szerzője.

Házigazda: Juhász Anna Príma-díjas irodalmár

Vendég: Mészáros Tibor irodalomtörténész, bibliográfus, irodalmi muzeológus, a Márai-életmű kutatója-gondozója, a Márai-bibliográfia szerzője.